מהנדס תעשייה וניהול

מיהו מהנדס תעשייה וניהול?

מהנדס תעשייה וניהול הוא האדם העוסק בניתוח והערכת שיטות ייצור אשר מטרתם לשפר ולייעל עבודה. המהנדסים מייעצים ומחליטים כיצד להקצות את משאבי החברה כגון כסף, זמן, ציוד וכוח אדם. מהנדס תעשייה וניהול צריך להתמודד ולהכיר את מורכבות החברה בה הוא מועסק. לדעת את נקודות החולשה של החברה, המעסיקים והעובדים בה. להכיר היטב את המוצר אותו מייצרת החברה ולדעת מי קהל הלקוחות המשתמש במוצריה.

מהנדסי תעשייה וניהול אוספים מידע על ידי כוח אדם המעביר להם את המידע. כמו כן אוספים את המידע הרלוונטי לעבודתם על ידי תצפיות ישירות בעובדי החברה ובמנהלים. מהנדס תעשייה וניהול זהו תפקיד המצריך טאקט וקסם אישי כיוון שלפעמים מתמודדים עם מצבים לא קלים בהם מנסה המהנדס לתקן ולשפר התנהגות של עובדים. אם לא יעשה זאת בדרך נעימה ונכונה הוא עלול לפגוע יותר מאשר יועיל לחברה ולצרכיה. אין ספק כי מהנדסי תעשייה וניהול הם בעלי ערך רב לארגונים גדולים כקטנים שהם בעלי משאבים מוגבלים ומעוניינים בפריון וייצור מקסימלי במינימום הוצאות.

תחומי התמחות של מהנדסי תעשייה וניהול

מהנדסי תעשייה וניהול עוברים בהכשרתם קורסים רבים העוסקים בנושאים כגון: סוציולוגיה, פסיכולוגיה, בקרת איכות, סטטיסטיקה ועיבוד נתונים, מדעי הניהול, כלכלה, יחסי עבודה מתמטיקה ועוד. מדובר בלימודים המשלבים פן ניהולי-כלכלי של התעשייה לצד פן פסיכולוגי-התנהגותי של העובדים בה. הלימודים מקנים למהנדסים את הכלים התיאורטיים והמעשיים להתמודדות עם המציאות בשטח. למרות זאת במהלך עבודתם מתמחים מהנדסי תעשייה וניהול בתחומים נוספים.
בין תחומי ההתמחות של מהנדסי תעשייה וניהול: התמחות בתפעול וניהול מערכות ייצור, הנדסת אנוש, הנדסת הייצור, תכנון ופיקוח על מלאי, התמחות בניהול איכותי, התמחות במערכות מידע, התמחות בניתוח נתונים כלליים וסטטיסטיים ועוד.

למה כדאי להיות מהנדס תעשייה וניהול?

אחד היתרונות הבולטים של מהנדסי תעשייה וניהול הינו הביקוש הרב שקיים עבורם בשוק העבודה, הפרטי בעיקר אך גם מעט בציבורי. היום, כמעט כל חברה המכבדת עצמה ומבינה את גודל האחריות שעל כתפיה, לא תהסס פעמים ותמהר למצוא לה מהנדס תעשייה וניהול שיעזור בהקצאת משאבים וניהול נכון ויעיל של החברה. כמו כן, אותן חברות מבינות את חשיבות התפקיד, לכן המשכורות שמרוויחים מהנדסי תעשייה וניהול הם משכורות גבוהות למדי.

גם מהנדס מתחיל ללא שנות ותק וניסיון רבות, יכול להרוויח משכורת של כ- 8000 ₪ בממוצע לחודש. ככל שצובר המהנדס יותר ניסיון מעשי ושנות עבודה כך גם שכרו עולה. בנוסף לשכר נהנים מהנדסי תעשייה וניהול מהטבות סוציאליות וביטוחים שונים כגון: קרנות פנסיה, ביטוח חיים, ביטוח רפואי מורחב, טלפון ואף רכב מהעבודה. יתרון נוסף של התפקיד הוא כי הוא אינו דורש סטאז'. מיד לאחר תום הלימודים האקדמאיים, אפשר להשתלב בשוק ולהתחיל לעבוד ולהרוויח.