לימודי הנדסאי תעשייה וניהול

לימודי הנדסאים בתחומי תעשייה וניהול הם מהלימודים המבוקשים והיישומיים ביותר בשנים האחרונות. הנדסאי תעו"נ עוסקים בהטמעה, תפעול וניהול בתחומי התעשייה השונים – החל בהטמעה של מכשור ממוחשב, דרך פיקוח ובקרה על מערכות אינפורמציה ומידע ועד ניהול של משאבי אנוש. בשירות התעשייה ניתן למצוא תחומים רבים, ממחשבים ועד בני אדם.

הנדסאי תעשייה וניהול לומדים במהלך הכשרתם המקצועית את הכלים, השיטות, התורות והטכנולוגיות שישמשו אותם בעבודתם, לומדים להעריך ולפתור בעיות ולפקח על מערכות קיימות.

את מקצוע ההנדסאי ניתן ללמוד במכללות טכנולוגיות, בתי ספר ארציים להנדסאים, וכל מוסד שמכשיר הנדסאים או מתמחה בתחומי ההנדסה והטכנולוגיה. מוסדות רבים מציעים לימודי הנדסת תעשייה וניהול במסלול הנדסאי, שבסיומו מתקבלת תעודת הנדסאי מטעם מה"ט (המשרד המפקח על הסמכת טכנאים והנדסאים). עם תעודה זו ניתן לעבוד בכל מפעל, חברה, ארגון, מוסד או עסק, בין אם פרטי או ציבורי.

לימודי הנדסאי תעשייה וניהול נחשבים משתלמים מאחר וזהו מקצוע נדרש ביותר. הגמישות בתכניות הלימוד השונות, משך הלימודים הקצר והאפשרות להשתכר משכורות טובות כבר בסיום הלימודים – תנאים אלו ואחרים הם שנחשבים גורמי משיכה לתחום התעשייה והניהול ולתפקיד הנדסאי. כמו כן ניתן להמשיך ולהתפתח מקצועית, אם דרך השלמה לתואר אקדמי או בהשתלמויות וקורסים משלימים.

עבור הנדסאי תעשייה וניהול שמעוניינים בתואר ראשון קיימים מסלולים מקוצרים שמכירים בנקודות הזכות שנצברו במהלך לימודי הנדסאי תעשייה וניהול לתעודה.

תנאי קבלה

תנאי הקבלה למסלולי לימוד להנדסאי תעשייה וניהול משתנים בהתאם למוסד הלימודים המבוקש או תכנית ההכשרה המבוקשת. מוסדות לימוד רבים מציבים דרישות גמישות ביותר, ומציעים לכל מי שאינו עומד בדרישות הסף לקבלה, להירשם למכינות קדם הנדסיות או קדם טכנולוגיות, בהן ניתן להשלים את הידע הנדרש לקבלה ללימודים.

מועמדים שמתקבלים הם לרוב מועמדים בעלי תעודת בגרות מלאה או לפחות ציוני עובר בשלושה מקצועות מרכזיים. מועמדים בעלי סיכוי גבוה לקבלה הם מועמדים שרכשו כבר ידע או ניסיון מעשי בתחומי ההנדסה, המתמטיקה או המדעים המדוייקים: אם במסגרת בית ספר מקצועי, צבא, לימודים בתיכון או במסגרת אחרת.

מבנה הלימודים

לימודי הנדסאי תעשייה וניהול בנויים במתכונת שמשלבת ידע מעשי ותיאורטי, עם דגש על תוכן מעודכן ורלבנטי. בהתאם למסלול ההתמחות (אם קיים במוסד הלימודים הנבחר), הלימודים מתמקדים בהקניית בסיס הנדסי להבנה ויכולת חשיבה הנדסית, הקניית מיומנויות טכניות ולימוד תורות מתמטיות, כלכליות, סטטיסטיות, ומתחומי ידע נוספים, על מנת לאפשר פיתרון בעיות, ניהול ופיקוח על מערכות מורכבות שמשמשות בתעשייה.

לימודי הנדסאי תעשייה וניהול מאפשרים בחירה בין מספר מסלולים: שיווק, לוגיסטיקה, בקרת איכות ואבטחת איכות ומסלולים נוספים. בהתאם לסוג ההתמחות הנבחר, נקבעים הקורסים והשיעורים. בסיום הלימודים נדרשים הסטודנטים להגיש פרוייקט גמר הנדסי.

משך הלימודים

לימודי הנדסאי תעשייה וניהול נמשכים שנתיים. ישנם מסלולים שמשכם שונה, למשל מסלול ערב (בו לומדים פעם אחת בשבוע בערב ופעם אחת ביום שישי בבוקר), מסלול משולב להנדסאים ולתואר ראשון ומסלולים אחרים. בסיום הלימודים מתקבלת תעודת הנדסאי מטעם מה"ט.