עבודה בהנדסת תעשייה וניהול

עבודה למהנדסי תעשייה וניהול

הנדסת תעשייה וניהול זהו ענף בהנדסה שהתפתח במטרה לייעל שיטות ייצור בחברות וארגונים ובמטרה לייעל את התנהגות הארגון כולו. זאת תוך שאיפה לפריון מקסימלי בעבודה ובמינימום השקעה כספית. מהנדסי תעשייה וניהול משתלבים כיום בתחום רחב של חברות וארגונים פרטיים וציבוריים. למעשה ככל שגודל הארגון גדול יותר כך מורגש הצורך הרב במהנדס תעשייה וניהול.

מהנדס שיהיה מיומן ויכיר את מאפייני הארגון ועובדיו. כמו כן שיידע לייעץ ולהחליט בשילוב המנהלים הבכירים על ההחלטות שישפיעו על אפקטיביות ושיפור העבודה. מהנדסי תעשייה וניהול משתלבים בחברות וארגונים בהם יש צורך בשילוב של מכשור מפותח, חומרי גלם ועבודתם של בני אדם. המהנדסים ישתלבו עבודה בהנדסת תעשייה וניהול בחברות הי-טק, בתחומי האלקטרוניקה והמחשבים, בבנקים וברשתות שיווק ואופנה, וכיום אף בארגוני בריאות פרטיים.

עבודה להנדסאי תעשייה וניהול

הנדסאים עובדים התמחויות שונות כגון התמחות בשיווק וניהול או התמחות בייצור מוצרים. התמחויות אלו מאפשרות להנדסאים למצוא עבודה בהנדסת תעשייה וניהול בחברות וארגונים שונים כחלק מצוותים אשר אמונים על פיתוח ויישום של שיטות ייעול הייצור.

הנדסאים למעשה יכולים להשתלב כמעט בכל ארגון או חברה בהם משתלבים גם המהנדסים אך סביר להניח כי בתפקידם לא יובילו החלטות מכריעות על דעת עצמם אלא יעבדו כחלק מצוותי העבודה ויתרמו את הידע והכלים שברשותם לצורך שיפור ופיתוח. ההנדסאים מתמחים בניתוחים כלכליים של נתונים וסטטיסטיקות של העסקים, ניהול מלאי, תפעול מערכות ופסי ייצור שונים, פיקוח על הייצור ותקשורת בין העובדים לבין המנהלים וכן בין המוצר לבין הלקוחות.

שכר מהנדס מול הנדסאי

אין ספק שהכשרתם הארוכה של מהנדסי תעשייה וניהול משפיעה ישירות גם על גובה השכר אותו ירוויחו בעבודתם. מהנדסי תעשייה וניהול עוברים הכשרה ארוכה של לימודי תואר אקדמאי הנמשך לפחות 4 שנים. לעומתם הנדסאים עוברים הכשרה שהיא ממוקדת יותר בפן המעשי ופחות בתיאורטי. הכשרתם מכווינה אותם להשתלבות מהירה בתעשייה. ההכשרה נמשכת שנתיים ולכן היקף הידע, הכלים והמיומנויות אותו רוכשים ההנדסאים הוא קטן יותר מאשר היקף של המהנדסים.

מהנדס תעשייה וניהול מתחיל ללא שנות וותק וניסיון מרוויח שכר חודשי של כ- 8000 ₪ בממוצע. ככל שנצבר וותק וניסיון כך עולה גם שכר המהנדס בהתאם כך ששכרו של מהנדס בכיר ובעל ניסיון רב, במיוחד בתפקידים ניהוליים יותר, יגיע לשכר חודשי של כ-17,000 ₪ בחודש ואף יותר.

לעומת המהנדס, הנדסאי תעשייה וניהול מתחיל מרוויח שכר חודשי ממוצע של כ-7000 ₪. הנדסאי ותיק בעל ניסיון וותק רבות יכול להגיע לשכר חודשי של כ-13,000 ₪ בממוצע. כמובן שהנתונים משתנים בהתאם לסוג העבודה וההתמחות הנדרשת. כמו כן סביר כי הנדסאי או מהנדס אשר עובדים בחברה פרטית ירוויחו שכר חודשי גבוה יותר מאשר אם יעבדו בחברות או אגרונים ציבוריים.